Napredujeme v biologickej ochrane rastlín

Sadbové zemiaky Soraya

37 s DPH / ks 33,64 € bez DPH / ks
VYPREDANÉ pre rok 2024
Odroda Soraya vhodná na ekologické pestovanie patrí medzi neskoré zemiaky s vysokým výnosom. Varný typ AB - B predurčuje tento zemiak ako prílohový. Je menej rozvarávý. Má vysokú odolnosť voči chrastavitosti.
Obj. čislo:
15431
Farba dužiny
tmavožltá
Varný typ
AB, B
Skladovateľnosť
stredná až dlhodobá
Tvar hľuzy
guľatooválna
Farba šupky
žltá
Stupeň množenia
A
Krajina pôvodu
Nemecko/Slovensko
Ošetrenie hľúz
nemorené
Kalibrácia hľúz
35/55

Sadbové zemiaky Soraya

Ekologicky predurčená odroda Soraya

Soraya je novinkou medzi neskorými odrodami zemiakov s predpokladom vysokých výnosov. Odroda Soraya sa vyznačuje sýto tmavo žltou dužinou, vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami a nízkou náročnosťou na hnojenie a výber pôdy. Hľuzy majú guľato-oválny až oválny tvar s plytkými očkami a výbornou vnútornou kvalitou. Varný typ je AB/B, pri varení sa nerozvára a drží tvar. Je vynikajúcou voľbou nielen pre šaláty a polievky ale aj prílohové jedlá. Tendencia k tmavnutiu za surová a sfarbeniu po vare je minimálna. Odroda Soraya je vhodná na ekologické pestovanie, kde dosahuje veľmi vysoké úrody aj s menším prísunom živín a závlah ako ostatné odrody. Je nenáročná na hnojenie, dosahuje najlepšie výsledky pri nízkych dávkach dusíka, čo ju predurčuje na organické pestovanie. Je vhodná na stredné až dlhodobé uskladnenie v závislosti od kvality uskladnenia. Vyžaduje o 30% menej dusíka ako iné odrody. Pri vysokých  dávkach dusíka môže dosahovať  až nadmerné rozmery.

Odolnosť odrody Soraya

Je odolná proti háďatku Ro1, Ro4 a výborne odolná proti vírusu Y.  Je vysoko odolná proti chrastavitosti, hnedej škvrnitosti, koreňomorke, černeniu stonky,  vločkovitosti , striebristosti a odieraniu. Proti plesni sa odporúča preventívne ošetrenie hnojivom Controlphyt Cu, ktoré svojím unikátnym obsahom zastavuje toto hubové ochorenie.

Soraya je vysoko úrodná odroda, na všetkých typoch ornej pôdy, v rôznych klimatických podmienkach dosahuje pri pestovaní vysoké úrody. Vzhľadom k jej vysokej vitalite, vysokej odolnosti proti chrastavitosti a extrémne nízkemu sklonu k otlačeniu, môže byť pestovaná aj v okrajových lokalitách pozemkov, málo vhodných na pestovanie zemiakov. Rýchly vývoj  listovej plochy a bohaté olistenie dáva možnosť rýchleho a dobrého zatienenia pôdy, ktorá bráni možnému sušeniu hrobkov. Aj v suchých rokoch využíva svoj veľmi vysoký úrodový potenciál lepšie ako porovnateľné odrody. To platí najmä v oblastiach, ktoré nemôžu byť zavlažované.

Výsadba zemiakov Soraya

Odporúča sa použiť naklíčenú sadbu. Je vhodné namorenie sadby proti koreňomorke. 


Využite zľavu, ktorú dávame na nákup postrekov pre ochranu proti chorobám listov.


 

Parametre

Farba dužiny tmavožltá
Varný typ AB, B
Skladovateľnosť stredná až dlhodobá
Tvar hľuzy guľatooválna
Farba šupky žltá
Stupeň množenia A
Krajina pôvodu Nemecko/Slovensko
Ošetrenie hľúz nemorené
Kalibrácia hľúz 35/55

Nech vám nič neujde

Najnovšie informácie a novinky v biologickej ochrane Vašej záhrady, priamo na Váš mail.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.