Napredujeme v biologickej ochrane rastlín

Batáty - sladké zemiaky


 

Našli ste už v oddelení zeleniny a ovocia hľuzy nezvyčajne hnedej, žltej alebo oranžovej farby a nápadne sa podobali na zemiaky?

 

Tušíte správne - sú to batáty alebo im hovoríme sladké zemiaky. Konzumné časti rastliny sú koreňové hľuzy povojnice batátovej (Ipomoea batatas). Energetická hodnota batátov je asi o polovicu vyššia ako u zemiakov. Hľuzy obsahujú 70% vody, 18% škrobu a 6% cukru. Sladkú chuť batátom zaisťuje fruktóza, glukóza a sacharóza. Batáty obsahujú zvýšené množstvá karotenoidov, proteínov, vitamínu A, B6 a C, vápnika, draslíka, železa a tiež nerozpustnej vlákniny. Práve zvýšené množstvo vlákniny ich radí k najvýživnejším druhom zeleniny.

 

Pochádzajú, rovnako ako zemiaky, zo strednej Ameriky. Bývajú zväčša nepravidelného tvaru, hnedej, žltej alebo oranžovej farby a patria medzi najvýživnejšiu zeleninu. Hmotnosť plodov u jednej rastliny je rôzna, môžu vážiť od 0,5 kg až do 5 kg.

 

10 dôvodov prečo konzumovať BATÁTY - sladké zemiaky:

 
  1. obsahujú vysoký obsah antioxidantov, vďaka ktorým môžete predchádzať chorobám ako sú astma, artritída, srdcové ochorenia a mnohé iné
  2. sú výborným zdrojom karbohydrátov pre cukrovkárov a ľudí, ktorí majú problémy s tlakom, pomáhajú ustaľovať hladinu cukru v krvi
  3. zabezpečujú zdravý zažívací trakt, pomáhajú pri problémoch so zápchou a eliminujú riziko rakoviny hrubého čreva
  4. priaznivo pôsobia na tehotné ženy aj na ženy, ktoré tehotenstvo plánujú, pretože obsahujú vysoké hodnoty folacínu, látky, ktorá zohráva hlavnú úlohu pri gravidite
  5. vďaka vysokému zastúpeniu vitamínov a minerálov sa nazývajú aj "štartérom" imunity
  6. vďaka vysokému zastúpeniu draslíka sú batáty veľmi účinné pri liečbe srdcovocievnych ochorení, pomáhajú predchádzať infarktu a mŕtvici. Draslík napomáha k udržaniu rovnováhy tela t.j. ustálenie krvného tlaku a regulárna činnosť srdca
  7. batáty dokážu udržať telo v stresových situáciách. Ľudia, ktorí sú pravidelne pod stresom, spotrebúvajú veľké množstvo draslíka. Batáty okrem draslíka obsahujú aj iné dôležité minerály, ktoré dokážu telo ochrániť a zásobovať.
  8. vďaka prírodným cukrom sú ideálne na redukciu váhy
  9. batáty spomedzi všetkej zeleniny obstáli na 1. mieste vo svetovom rebríčku podľa Center for Science in the Public Interest, pretože sú výrazným zdrojom vlákniny, železa, naturálnych cukrov, karbohydrátov, proteínov, karotenoidov, vitamínu C, vápnika a mnohých ďalších priaznivých prvkov
  10. tradičná čínska medicína verí, že batáty ohrievajú žalúdok, posilňujú vnútorné orgány a podporujú energiu čchi


Starostlivosť počas vegetácie

 

Rastliny vyžadujú zavlažovanie ihneď po presadení a ďalších 7-10 dní. Neskôr, počas pestovania, je treba zavlažovať veľmi opatrne, iba v prípade hrozby veľkého sucha, pretože príliš veľa vody v koreňovej zóne výrazne znižuje výnos.

 

Koreň batátu je citlivý na aplikácie herbicídov a ich použitie sa neodporúča. Je vhodné používať každých 10-14 dní organické hnojivo s obsahom humínových kyselín ako je prípravok Agriful - podporuje a vyživuje koreňovú sústavu a prípravok Tecamin MAX – aplikujte na list každých 10-14 dní po presadení do pôdy až po zber. Podporíte ním rast a utlmíte stresové situácie. Aplikujte v dávke 15 - 20 ml na 10 l vody. Buriny odporúčame odstrániť ručne pred úplným uzavretím radov. Odstraňovanie buriny v pokročilom štádiu rastu sa neodporúča.

 

Zber a skladovanie

 

Batáty sa zbierajú koncom augusta a v septembri, v závislosti od odrody, času vysádzania a klimatických podmienok, no v každom prípade pred mrazom. Pravidelne sa zbierajú vtedy, keď väčšina koreňov dosiahne trhovú veľkosť (viac ako 150 g). Táto sa dosahuje, v závislosti na odrode, 100 až 130 dní po výsadbe. Po výbere batátov z pôdy je potrebné korene zbaviť zeminy (umyť) a nechať ich cca 3 dni presušiť, aby sa zacelili rany, ktoré vznikli na koreňoch pri výbere.

 

Pestovateľské podmienky

 

Sladké zemiaky sa môžu pestovať tam, kde je dlhodobé obdobie bez mrazu s vysokými teplotami vo vegetačnom období. Väčšina odrôd vyžaduje minimálne100-125 dňové obdobie bez mrazu, s minimálnou priemernou dennou teplotou 25°C. Sladké zemiaky tiež vyžadujú takmer 2,5 cm vody týždenne rovnomerne rozloženej počas celého vegetačného obdobia pre najvyššie výnosy. Podmienky v priebehu 6-7 týždňov po výsadbe sú obzvlášť dôležité pre vývoj alebo "umiestnenie" zásobných koreňov. Dajte si pozor na príliš zaplavenú pôdu alebo silný prísušok, čo spôsobí uzavretie pôdy pred vzduchom a následné zníženie úrod. Sladké zemiaky sú produktívne, ľahko sa pestujú, majú málo škodcov, znášajú sucho a dobrá úroda vydrží celú zimu.

 

Základná príprava pôdy

 

Má byť do 30-40 cm hĺbky v jesennej príprave. Na jar brázdu treba zavrieť, vykonať prípravu na vytváranie záhonov a pokladanie záhradkárskej čiernej fólie. Na mierne svahovitom teréne sa odporúča použiť záhradkársku fóliu šírky 120 cm a vytvárať nízke hriadky (ako na uhorky). V jarnej príprave odporúčame hnojiť organicko-minerálnym hnojivom CONDIT v dávke 20 kg na 100 m2.



 

Pestovanie sladkých zemiakov

 

Batáty sa pestujú zo sadeníc, ktoré sa vysádzajú do pôdy na jar v máji za predpokladu, že je teplota pôdy vyššia ako 10°C. Sadenice sa vysádzajú ručne v spone 120 cm medzi radmi a 30-40 cm v rade. Na menšej ploche, kde sme vyslovene nútení šetriť priestorom, vzdialenosť medzi radmi môžeme zmenšiť na cca 70 – 100 cm. Na úspešné pestovanie batátov potrebujete sadenice (planty) podobne ako je to pri rajčinách či paprike. Vysádza sa na vyvýšených záhonoch s použitím záhradkárskej fólie (odporúčaná šírka 80 cm). Pri ručnej výsadbe, po pokladení vrstvy fólie, je potrebné vyvŕtať výsadbové miesta.

 

Z jednej rastliny môžeme získať až3 kilogramy koreňov. To však vyžaduje perfektnú starostlivosť. Reálna úroda v záhrade sa dá očakávať cca 1,5 - 2 kg z jednej sadenice batátu. Korene batátov vyberáme ručne, treba však dávať pozor, aby nedošlo k ich poškodeniu. Vytrieďte a oddeľte poškodené korene, tie skonzumujte ako prvé a tie lepšie uložte na skladovanie. Ošetrite nepoškodené korene a umiestnite ich na teplom mieste - v ideálnom prípade 27 - 32 °C s vysokou vlhkosťou vzduchu - na päť až šesť dní alebo dlhšie, ak používate chladnejšie skladovacie miesto.

 

Skladujte batáty pri teplote 13°-16°C. Udržujte relatívnu vlhkosť 75 až 80 % po celú dobu skladovania, takže korene nebudú nadmerne strácať vlhkosť. Počas skladovania vetrajte sklad. Sladké zemiaky pripravené hneď po zbere, alebo "mladé" zemiaky, majú škrobovú chuť, zatiaľ čo tie, ktorým sa ponechá čas na dozretie, sa stávajú sladšími, pretože postupne menia škrob na cukor.

 

Pozor na podchladenie!

 

Batáty vystavené teplotám pod 12°C sa môžu zdať zvonku normálne, ale vnútro môže byť hubovité s výrazne zmenenou chuťou. Ak varíme podchladené batáty centrálna oblasť, teda stred koreňa, môže byť tvrdá. Účinky poškodenia batátov podchladením sa znásobujú prerušovaným vystavovaním nízkym teplotám. Stred bude stále tvrdší. Teplotu skladovania je potrebné udržať nad 12 °C, avšak ideálna je od 12-15 °C, max. 18 °C. Vyvarujte sa uchovaniu sladkých zemiakov v chladničke, pretože sa bude produkovať pevný stred a budú mať nepríjemnú chuť.

 

Predajňa ORGANIX garden pre Vás zabezpečuje sadenice a hľuzy batátov, sadbové zemiaky, pôdne a listové hnojívá, prípravky na ochranu a výživu rastlín, kompletný záhradný sortiment.

 

Oranžové batáty nakúpite na tomto linku.

Fialové batáty nakúpite na tomto linku.

Ružové batáty (Murasaki) nakúpite na tomto linku.

 

 

Nech vám nič neujde

Najnovšie informácie a novinky v biologickej ochrane Vašej záhrady, priamo na Váš mail.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.