Menu

Cart

Ako pestovať zemiaky, aby sa v nich zachovali všetky zdraviu prospešné látky Featured

Ako pestovať zemiaky, aby sa v nich zachovali všetky zdraviu prospešné látky

 

Hnojenie

kg vyzretého maštaľného hnoja. Maštaľný hnoj alebo kompost zapracujeme do pôdy v jeseni. V prípade, že neaplikoval hnoj na jeseň v , je potrebné, podľa obsahu živín v pôde, ho doplniť komplexne na jar pred výsadbou aplikáciou organicko - minerálneho hnojiva Condit v dávke 20 kg.

Predklíčenie sadiva

naklíčena sadbaVäčšina slovenských odrôd má dlhú dobu dormancie, preto si vyžadujú, aby boli pred výsadbou dobre predklíčené. Predklíčenie výrazne urýchli vzchádzanie, obmedzí výskyt niektorých chorôb a urýchli zber. Sadivo sa rozloží do debničiek v jednej vrstve minimálne 21 dní pred výsadbou a udržiava na svetle, pri teplote 15 – 18 °C. Správne naklíčené hľuzy majú klíčky sfarbené, sú pevné a majú veľkosť cca 0,5 – 1,5 cm

Morenie sadiva a výsadba

V biochranne doporučujeme použiť prípravok Tecamin Raiz ktorý podporuje zakorenenie spolu s prípravkom Trifender alebo Trichomil, ktoré predchádzajú výskytu viacerým hubovým ochoreniam. Predklíčené hľuzy sadíme vo vzdialenosti medzi hľuzami 27 – 30 cm a vzdialenosť medzi riadkami je 75 – 90 cm pričom hĺbka výsadby je 8 cm, meraná od vrcholu riadku. Súčasné odrody majú veľkú násadu hľúz a pri malej vzdialenosti medzi riadkami zemiaky často zelenejú. Najvhodnejšia vzdialenosť medzi riadkami je 90 cm.

Ochrana proti burinám.

Odstránenie burín z porastov sa vykonáva mechanicky (okopávaním, plečkovaním).Keď porast dosiahne výšku 20 – 30 cm, vysoko ho ohrnieme. Čím sú riadky vyššie, tým majú hľuzy viac priestoru na rast a sú lepšie chránené pred plesňou zemiakovou a lepšie udržujú vlahový režim.

Ochrana pred pásavkou zemiakovou a voškami

Ošetrujeme listovú plochu prípravkom – NEEMAZAL T/S. Ošetrenie je potrené realizovať keď je škodca ešte v larválnom štádiu pričom larvy budu reagovať znížením požerom a vývojom a s následnou mortalitou. Alternatívou tohto ošetrenia je použitie prípravku PREV B2 alebo Agriphyt Zn Mn avšak je to riešenie viacmenej pre vošky

Ochrana proti plesni zemiakovej

Je potrebné zdôrazniť, že ochrana proti plesni zemiakovej je účinná len vtedy, ak sa začnú prípravky na ochranu proti plesni zemiakovej aplikovať včas a počas vegetácie sa aplikujú až do tej doby, kým sa vňať mechanicky alebo chemicky nezničí, alebo kým fyziologicky nedozrie. Nie je možné povedať, koľko aplikácii v priebehu vegetačného obdobia je potrebné aplikovať. Ak je rok suchý, môžu stačiť dve aplikácie, a ak je rok mokrý, počet aplikácií môže byť vyšší ako 7. Z našich prípravkov odporúčame Controlphyt CU a Alginure. Najdôležitejšie je, aby sa prvý postrek aplikoval pred prvým výskytom plesne zemiakovej. Dátum prvej aplikácie prípravkov je možné zistiť na internetovej stránke ÚKSUP-u (www.uksup.sk) alebo odhadnúť na základe vývoja porastu. Orientačné kritériá pre začiatok postrekov je výška porastu alebo nočná teplota. Prvý postrek je potrebné aplikovať ak je výška porastu zemiakov približne 30 cm alebo, ak nasledujú 3-krát po sebe nočné teploty vyššie ako 15°C v období cca 21 – 25 dní po vzídení. Ak je vysoká nočná teplota spojená aj vysokou relatívnou vlhkosťou vzduchu (po daždi), je potrebné zabezpečiť aplikáciu čo najskôr. Pre zabezpečenie účinnej ochrany je vhodné prípravky počas vegetácie striedať!(napr. Alginure + Controlphyt CU, Alginure + Tecnokel S). Pri silnejšom napadnutí vňate plesňou zemiakovou je nutné vňať pokosiť a zo záhonu zlikvidovať. Zamedzí sa tým prenos plesne z vňate na hľuzy a hnilobe uskladnených zemiakov.

Doplnková výživa na list

Je významná pre kvalitu a úrodu zemiakov. Pri výške porastu cca 15 – 30 cm je potrebné aplikovať kombináciu prípravkov Agriful, Tecamin Amino Mg, Tecamin Amino Ca. Aplikácie je potrebné opakovať ako je uvedené v systéme používania prípravkov. Nepoužívať prípravky vo fáze kvitnutia.

Zber a skladovanie

Po odumretí vňate alebo po skosení necháme hľuzy v pôde ešte cca 14 - 21 dní, aby vyzrela šupka. Pozbierané hľuzy je možné dlhodobo skladovať pri teplote 3 až 5 °C v tmavých a vetraných priestoroch. Upozornenie: pred použitím akéhokoľvek prípravku na ochranu zemiakov je nevyhnutné sa oboznámiť so spôsobom zaobchádzania a dodržiavať pokyny pre ochranu zdravia a životného prostredia! Použitie tohto postupu povedie k dosiahnutiu stabilných úrod kvalitných konzumných zemiakov. Niektoré odrody majú špecifické požiadavky, ktoré môžu ovplyvniť výslednú kvalitu zemiakov.

5236 comments

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

ORGANIX garden s.r.o.

Rastislavova 323, 951 41 Nitra – Lužianky

IČO: 50 645 277, IČ DPH: SK 2120409181

Bankove spojenie: ČSOB , IBAN: SK56 7500 0000 0040 2494 9921

Zápís v obchodnom registri Nitra, Oddiel: Sro, Vložka číslo: 42260/N

Spojte sa s nami

Prihlásenie | Registrácia

Pravidlá ochrany súkromia a cookies
Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Viac informácií Akceptovať a zatvoriť