Napredujeme v biologickej ochrane rastlín

Agrotechnika pestovania zemiakov

11.12.2021
Agrotechnika pestovania zemiakov

Hnojenie zemiakov

Maštaľný hnoj alebo kompost zapracujeme do pôdy na jeseň. V prípade, že neaplikoval hnoj na jeseň, je potrebné aby sa doplnil komplexne na jar pred výsadbou. My odporúčame organicko – minerálneho hnojivo CONDIT v dávke 20 kg/100 m2.

 

Predklíčená sadba:

Väčšina slovenských odrôd má dlhú dobu dormancie, preto si vyžadujú, aby boli pred výsadbou dobre predklíčené. Predklíčenie výrazne urýchli vzchádzanie, obmedzí výskyt niektorých chorôb a urýchli zber. Sadivo sa rozloží do debničiek v jednej vrstve minimálne 21 dní pred výsadbou a udržiava na svetle, pri teplote 15 – 18 °C. Správne naklíčené hľuzy majú klíčky sfarbené, sú pevné a majú veľkosť cca 0,5 – 1,5 cm.

 

Morenie zemiakového sadiva a výsadba

V biochranne doporučujeme použiť prípravok Tecamin Raiz, ktorý podporuje zakorenenie spolu s prípravkom Trichomil, ktoré predchádzajú výskytu viacerým hubovým ochoreniam. Predklíčené hľuzy sadíme vo vzdialenosti medzi hľuzami 27 – 30 cm a vzdialenosť medzi riadkami je 75 – 90 cm pričom hĺbka výsadby je 8 cm, meraná od vrcholu riadku. Súčasné odrody majú veľkú násadu hľúz a pri malej vzdialenosti medzi riadkami zemiaky často zelenejú. Najvhodnejšia vzdialenosť medzi riadkami je 90 cm.

 

Ochrana proti burinám.

Odstránenie burín z porastov sa vykonáva mechanicky (okopávaním, plečkovaním). Keď porast dosiahne výšku 20 – 30 cm, vysoko ho ohrnieme. Čím sú riadky vyššie, tým majú hľuzy viac priestoru na rast a sú lepšie chránené pred plesňou zemiakovou a lepšie udržujú vlahový režim.

 

Ochrana pred pásavkou zemiakovou a voškami

Ošetrujeme listovú plochu bio insekticídnym prípravkom NEEMAZAL T/S. Ošetrenie je potrené realizovať, keď je škodca ešte v larválnom štádiu, pričom larvy budú reagovať zníženým požerom a vývojom a s následnou mortalitou. Alternatívou tohto ošetrenia je použitie prípravku PREV-B2 alebo Agriphyt Zn-Mn avšak je to riešenie viacmenej pre vošky resp. drobný cicavý hmyz.

 

Ochrana proti plesni zemiakovej

Je potrebné zdôrazniť, že ochrana proti plesni zemiakovej je účinná len vtedy, ak sa začnú prípravky na ochranu proti plesni zemiakovej aplikovať včas a počas vegetácie sa aplikujú až do tej doby, kým sa vňať mechanicky alebo chemicky nezničí, alebo kým fyziologicky nedozrie. Nie je možné povedať, koľko aplikácii v priebehu vegetačného obdobia je potrebné aplikovať. Ak je rok suchý, môžu stačiť dve aplikácie, a ak je rok mokrý, počet aplikácií môže byť vyšší ako 7. Z našich prípravkov odporúčame Controlphyt Cu a Alginure. Najdôležitejšie je, aby sa prvý postrek aplikoval pred prvým výskytom plesne zemiakovej. Dátum prvej aplikácie prípravkov je možné zistiť na internetovej stránke ÚKSUP-u (www.uksup.sk) alebo odhadnúť na základe vývoja porastu. Orientačné kritériá pre začiatok postrekov je výška porastu alebo nočná teplota. Prvý postrek je potrebné aplikovať ak je výška porastu zemiakov približne 30 cm alebo, ak nasledujú 3-krát po sebe nočné teploty vyššie ako 15°C v období cca 21 – 25 dní po vzídení. Ak je vysoká nočná teplota spojená aj vysokou relatívnou vlhkosťou vzduchu (po daždi), je potrebné zabezpečiť aplikáciu čo najskôr. Pre zabezpečenie účinnej ochrany je vhodné prípravky počas vegetácie striedať! (napr. Alginure + Controlphyt CU, Alginure + Tecnokel S). Pri silnejšom napadnutí vňate plesňou zemiakovou je nutné vňať pokosiť a zo záhonu zlikvidovať. Zamedzí sa tým prenos plesne z vňate na hľuzy a hnilobe uskladnených zemiakov.

 

Doplnková výživa na list

Je významná pre kvalitu a úrodu zemiakov. Pri výške porastu cca 15 – 30 cm je potrebné aplikovať kombináciu prípravkov AgrifulTecnokel Amino Mg, Tecamin Amino Ca. Aplikácie je potrebné opakovať ako je uvedené v systéme používania prípravkov. Nepoužívať prípravky vo fáze kvitnutia.

 

Zber a skladovanie

Po odumretí vňate alebo po skosení necháme hľuzy v pôde ešte cca 14 – 21 dní, aby vyzrela šupka. Pozbierané hľuzy je možné dlhodobo skladovať pri teplote 3 až 5°C v tmavých a vetraných priestoroch.

Upozornenie: pred použitím akéhokoľvek prípravku na ochranu zemiakov je nevyhnutné sa oboznámiť so spôsobom zaobchádzania a dodržiavať pokyny pre ochranu zdravia a životného prostredia! Použitie tohto postupu povedie k dosiahnutiu stabilných úrod kvalitných konzumných zemiakov. Niektoré odrody majú špecifické požiadavky, ktoré môžu ovplyvniť výslednú kvalitu zemiakov.

Nech vám nič neujde

Najnovšie informácie a novinky v biologickej ochrane Vašej záhrady, priamo na Váš mail.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.