Napredujeme v biologickej ochrane rastlín

Hrdza hrušková

27,36 s DPH 22,80 € bez DPH
Na sklade
Kombinácia ekologických postrekov proti hrdzi hruškovej.
Obj. čislo:
25239

Hrdza hrušková

Hrdza hrušková (Gymnosporangium sabinae) je huba so zložitým vývojovým cyklom.Tento cyklus vyžaduje až dvoch hostiteľov, a to najmä z dôvodu prezimovania.
Táto huba počas zimných mesiacov využíva ako hostiteľa borievku netatovú (lat.Juniperus sabina) a ako letného hostiteľa zase opäť rôzne odrody hrušiek.

Jej zimným hostiteľom je predovšetkým borievka netatová (Juniperus sabina) a ďalšie druhy borievok, letnými hostiteľmi sú rôzne odrody hrušiek. Huba prezimuje v zhrubnutých častiach konárov borievok. Na jar sa v týchto ložiskách objavia žltooranžové výrastky s množstvom zimných výtrusov, ktoré sa z nich uvoľňujú a infikujú listy hrušiek. Na vrchnej strane listov hrušiek vznikajú oranžové alebo karmínovočervené škrny s plodničkami v podobe tmavých bodiek.Spóry tejto huby dokážu prúdiť vzduchom až vo vzdialenosti 2 km.

V druhej polovici leta sa v mieste týchto škvŕn na spodnej strane listov pletivá zduria a neskôr sa z nich uvoľňujú tzv. letné výtrusy, ktoré môžu opäť nakaziť konáre borievok. Choré borievky sú trvalým zdrojom infekcie pre okolité hrušky. Hrdza hrušková sa šíri predovšetkým za daždivého jarného počasia.

Čo spôsobuje ? 

  • napadnutý strom má zníženú asimilačnú plochu (prijímanie kysličníka uhličitého zo vzduchu u rastlinmy)
  • stromu sa znižuje schopnosť fotosyntézy
  • Spomalí sa rast stromu a zníži sa kvalita jeho ovocia

Možnosti ochrany 

  • Proti hrdzi hruškovej bojujeme predovšetkým nepriamo vyhľadávaním chorých borievok a odrezaním a spálením ich napadnutých konárov
  • V jarných mesiacoch niekoľkokrát ošetríme stromy prípravkami proti chrastavitosti 

Nech vám nič neujde

Najnovšie informácie a novinky v biologickej ochrane Vašej záhrady, priamo na Váš mail.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.